logo

Antalyadaki Dershaneler

Dershanelerde öğretmenin etkisi

Antalyadaki dershaneler ve tüm illerde yer alan dershaneler öğretmen seçimini titizlik ile yürütmektedirler. Devlet okullarında yapılan sınavlar gibi öğretmen adayları sınavlara girmektedir. Belirli puan alan bu adaylar mülakatlara ve deneme sürelerine tabi olarak dershane kadrolarına dahil edilmektedirler. Öğrencilerin öğretmenlerden memnun olması, öğrencilerin bu durumları yöneticilere bildirmesi durumunda deneme süresi sonrası kadroya dahil edilirler.Öğretmenlerin gelişime açık, anlayışlı, öğrenciler ile yakından ilgilenen, deneyimli ve araştırma kişiler olması gerekmektedir. Alanında uzman öğretmenler öğrenciler için bir art demektir. Öğretmen ne kadar donanımlı olur ise öğrenci üzerinde etkisi ve verimi o kadar fazla olur. Öğretmenler öğrencilerine sadece derslerde yardımcı olmanın yanı sıra rehberlik alanında da destek olmalıdır. Öğrenci sınav dönemi yaklaştıkça ya da özel bir problemi olduğunda stres yaşamakta ve bu derslerine yansımaktadır. Öğretmenlerin bu konularda öğrencilerine destek olması ve rehberlik etmesi gerekmektedir. Antalyadaki dershaneler tüm bu konulara dikkat ederek öğretmen seçimlerini yapmaktadırlar.

Deneme sınavlarının faydası

Antalyadaki dershaneler denemeleri sınavlarını genellikle 2 haftada bir olmak kaydı ile yaparlar. Ancak sınav zamanı yaklaştıkça bu süre kısalır öncelikle haftada bir yaparken son aya girildiğinde her gün ya da iki günde bir yapılabilmektedir. Dershaneler deneme sınavlarını hazırlarken genellikle kurumlardaki öğretmenlerin sorularından yararlanırlar. Bu nedenle kurumda çalışan öğretmenlerin deneyimli ve donanımlı olması gerekmektedir. Sorular hazırlanmadan önce gerçek sınavdaki sorular analiz edilir ve bu analizler sonucunda en çok hangi, konu üzerinde durulmuş, soru tarları nasıldır bakılarak deneme sınavlarının soruları hazırlanır. Öğrencilerin gerçek sınav deneyimi yaşamaları için genellikle okul ortamlarında gözetmen eşliğinde bu sınavlar yapılmaktadır. Öğrencilere verilen sürelerde tıpkı gerçek sınavdaki gibidir. Sınavların sonuçları kısa zaman aralığında açıklanır. Hem öğrenciler hem de öğretmenler sınav sonuçlarının kontrollerini sağlayarak öğrencilerin eksikliklerini fark ederler. Bu eksiklerin giderilmesi için hem öğrenci isteğiyle hem de öğretmenin talebi ile ek dersler düzenlenir. Eksik konular tekrar anlatılıp konu hakkında sorular çözülür. Gerek Antalyadaki dershaneler gerekse diğer illerdeki dershaneler olsun deneme sınavlarını bu şekilde uygulamaktadırlar.

Dershanelerin yararları

Okullarda verilen eğitim birçok yetkili kimselerin araştırmaları ve yoğun çalışmaları sonucunda hazırlanmaktadır. Her ne kadar ellerin geleni yapsalarda maalesef okullarda verilen eğitim sınav üzerinde çok etkili değildir. Bu da dershanelere olan ilgiyi artırmaktadır. Öğrenciler sınavlarda başarılı olabilmek için dershaneleri tercih etmektedirler. Dershaneler öğrencilerin hem derslerine yardımcı olur hem de sınava yönelik bir çalışma sergilediği için öğrencilerin sınavlarda başarılı olmasına katkıda bulunur. Sınav içerikleri sorular incelenerek bu doğrultuda bir eğitim sergilenmektedir. Dershanelerin öğrencilerin başarılarında etkili olduğu bilindiği için öğrenciler tarafından dershaneler yoğun bir il söz konusudur. Bu durumda dershanelerin her geçen gün sayılarının artmasına neden olmaktadır.

Bugünkü yazımda sizlere Antalyadaki dershaneler hakkında bilgi vermeye çalıştım. Bir sonraki yazımda sizlere Antalya dershane önerileri hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *