logo

Antalya Dershane

Antalya’ya genel bir bakış

Antalya dershane ve eğitim sistemleri oldukça gelişmiş bir yapıya sahiptir. Antalya 20.723 km2 yüzölçümüne sahip 2 milyon 364 bin 396 kişilik nüfusa sahip gelişmiş bir şehirdir. Bu nüfusun çoğu Kepez, Alanya, Muratpaşa, Manavgat ilçelerinde yer almaktadır. Türkiye’nin güneyinde yer alan Antalya Akdeniz bölgesi içerisindedir. Akdeniz bölgesinin iklim koşullarına sahiptir. Yazları kurak ve sıcaktır. Denize olan sınırı ile yaz aylarının vazgeçilmez tatil beldeleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle yaz aylarında Antalya nüfusu oldukça artmaktadır. Kış ayların bol yağışlı geçen Antalya kışında ılıman bir iklime sahiptir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

1207 yılında Türk topraklarına Selçuklular tarafından katılmıştır. Denizi ile turistleri kendine çeken Antalya aynı zamanda tarihi ve kültürel alanları ilede turistlerin ilgi odağıdır. Bu alanlardan bazıları:Eski Antalya Evleri, Kaleiçi, Yivli Minare, Ulu Cami, Karatay Medresesi, Düden Şelaleleri, Perge’dir. Bunlar sadece birkaçı olmakla beraber kültürel ve tarihi alanların sayısı oldukça fazladır. Antalya kendisini her alanda geliştirme devam eden gelişmekte olan nezih insanların yaşadığı bir şehirdir. Kültür ve sanat alanlarının yanı sıra eğitim alanında da gelişme gösteren, derecelere girecek kaliteli öğrenciler yetiştiren bir şehirdir. Antalya dershane, özel okul, devlet okulu, kreşler bakımından zengin bir şehirdir. Her ilçesinde her kademeden okul bulunmakta ve yeni binalar da inşa edilmektedir.

Antalyadaki dershaneler

Dershaneler okullarda verilen eğitimin eksikliğini kapatmak, öğrencilerimize güzel gelecekler sağlamak ve öğrencilerimizin hayallerini gerçekleştirmek amacı ile kurulmuş olan kurumlardır. Antalya dershane sektörü de aynı şekilde işlevini sürdürmektedir. Okullarda verilen eğitimlerde birçok üst merci tarafından incelenerek araştırılarak hazırlanmakta ve eğitimler elbetteki bu şekilde verilmektedir. Ancak her ne kadar iyi eğitim verilmeye çalışılsada gerek mevcudun fazla olması gerekse bir takım teknik eksiklikler nedeni ile istenilen noktalara ulaşamamıştır. Okullarımızın bu eksikliklerini kapatmak özellikle de kademeler arasında geçiş sınavlarına hazırlanan bireyler için dershanelere düşmektedir. İyi okullarda okumak isteyen öğrenciler ve güzel yerlerde iş bulmak isteyen bireylerin sayıları her geçen gün arttığı için dershanelerdeki sayılarda artmaktadır. Antalya dershane sektöründe yer alan dershaneler öğrenci memnuniyetini ve başarısı sağlamak adına öğrencilerini sınavdan en az 9-10 ay öncesinden yoğun bir çalışma temposuna dahil etmektedir. Dershaneler öğrencilerine uyguladıkları dersler, ek dersler, soru çözümleri, deneme sınavları ve sınava 1-2 ay kalaraktan hazırlanan genel tekrar kampları ile öğrencilerini sınavlara en eksiksiz şekilde gönderme hedefi içerisindedirler.

Dershaneler eğitimlerinin kalitesine, öğretmenlerinin çalışkanlığına ve tüm çalışan personellerine ne kadar dikkat ederlerse etsinler en önemli noktalardan bir tanesi kurulmuş oldukları merkezdir. Dershaneler öğrencileri kendi bünyelerine çekmek istiyorlar ise eğer merkezi bir noktada, herkesin kolaylık ile ulaşabileceği bir yerde kurulmuş olmaları gerekmektedir. Ulaşım konusunda sıkıntı yaşanacak yerlerde kurulan dershaneler, mevcut oldukları bölgede öğrenci yeter sayısını bulamadıkları takdirde varlıkların devam edememektedirler.

Bugünkü yazımda sizlere Antalya dershane konusunda hakkında bilgi vermeye çalıştım. Bir sonraki yazımda sizlere Dershane Antalya hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *